Уторак, 12. октобар 2021.
Коларчева задужбина у 20.00
Програм
Волфганг Амадеус Моцарт
Дуо за виолину и виолу бр. 1 у Ге дуру, KV 423
Allegro
Adagio
Rondeau. Allegro
Кшиштоф Пендерецки:
Чакона (транскрипција за виолину и виолу)
Дмитриј Шостакович:
Пет комада за две виолине и клавир
Прелудијум
Гавота
Елегија
Валцер
Полка
Пауза
Хенрик Вијењавски
Етиде-каприча за две виолине оп. 18 (избор
Клод Дебиси
Соната за виолину и клавир
Allegro vivo
Intermède: Fantasque et léger
Finale: Très animé
Сергеј Прокофјев:
Соната за две виолине у Це дуру оп. 56
Andante cantabile
Allegro
Commodo (quasi allegretto)
Allegro con brio
Jулијан Рахлин је један од најславнијих уметника данашњице. Током каријере дуге преко тридесет година, остварио се као диригент, солиста, камерни музичар, професор и уметнички директор. Као виолиниста, Рахлин је делио сцену са најзнаменитијим оркестрима и диригентима. Рахлинови диригентски наступи одушевљавају публику широм света.
Рахлин је на сцени присутан од своје тринаесте године и више од три деценије учвршћује своју репутацију једног од водећих светских виолиниста. Као солиста, забележио је изузетан успех наступајући са: Минхенском филхармонијом, Филхармонијом Лос Анђелеса под диригентском палицом Зубина Мехте, Маријинским оркестром са Валеријем Гергијевим, Симфонијским оркестром Осла са Клаусом Мекелом, Санктпетербуршким симфонијским оркестром са Јуријем Темиркановим, Бостонским симфонијским оркестром, Филхармонијским оркестром Скале, Симфонијским оркестром Баварског радија, Симфонијским оркестром Монтреала са Кристофом Ешенбахом и Питсбуршким симфонијским оркестром са Манфредом Хонеком.
Као снажан заговорник значаја класичне музике у данашњим културним оквирима, Рахлин својим пројектима са савременим композиторима, окупља уметнике различитих дисциплина, порекла и жанрова. Блиско је сарађивао са: Кшиштофом Пендерецким, Гијом Канчелијем, Вангелисом и Лером Ауербах и премијерно изводио њихова дела. Године 2000. придружио се Мстиславу Ростроповичу на премијери Секстета Пендерецког, који је за њега касније написао и посветио му Дупли концерт за виолину, виолу и оркестар, као и Чакону за виолину и виолу. Појављивао се у филмовима, сарађивао са дигиталним уметницима и радио са познатим личностима попут Џона Малковича, Роџера Мура и Жерара Депардјеа.
Рахлинови реномирани музички фестивали осликавају његову радост и страст према довођењу великих уметника и међународне публике на заједничку прославу музике и уметности. Често сарађује са својим дугогодишњим колегама: Мартом Аргерич, Евгенијем Кисином, Денисом Мацујевим, Жанин Јансен, Вилде Франг и Мишом Мајским. Његов непрестани рад и посвећеност фестивалу Рахлин и пријатељи у Дубровнику, који траје више од једне деценије, признат је у целом свету. Рахлин је недавно именован за уметничког директора фестивала Златна јесен у чувеној Палати Естерхази у Ајзенштату.
Посвећен образовању и подршци младим талентима, Рахлин је основао Фондацију Рахлин и пријатељи за помоћ у неговању каријере изванредних младих музичара. Од 1999. године, Рахлин је професор на Универзитету за музику и уметност у Бечу.
Рахлин је добитник бројних награда којима се препознаје његов рад на пољу класичне музике, укључујући: Награде лауреата Музичке академије Киђана у Сијени, Награда Младом глобалном лидеру Светског економског форума и титуле УНИЦЕФ-овог амабасадора добре воље.
Рођен у Литванији, Рахлин се као трогодишњак преселио са својом породицом у Беч. Тамо је студирао виолину код чувеног Бориса Кушнира на Универзитету за музику и уметност, а приватне часове је похађао код Пинкаса Цукермана у Њујорку. Рахлин је упоредо завршио студије дириговања код маестра Мариса Јансонса и Софи Рахлин, а ментор му је био Данијеле Гати.`
Јулијан Рахлин свира на виолини Страдивари ex-Liebig из 1704. године и на виоли Лоренца Сторинија из 1785. Његове жице производи ThomastikInfeld.
Рахлинови снимци, хваљени од стране критике, могу се чути на: Deutsche Grammophon, Sony Classical и Warner Classics.
Сара Мекелреви поседује богату међународну каријеру концертних извођења, реситала и извођења камерне музике. Она је једна од ретких уметница која је виртуоз и на виоли и виолини. Као солиста, појављује се у сезони 2021/22 са Хелсиншком филхармонијом, Прашком филхармонијом, Варшавском филхармонијом и Краљевском филхармонијом из Ливерпула.
Веома је цењена у Европи, Северној Америци и Азији. Недавно је наступала као солиста са Симфонијским оркестром из Трондхајма, Дортмундском филхармонијом, Бечким камерним оркестром, Московском филхармонијом, Камерним оркестром Баварског радија, Филхармонијом из Инсбрука, Симфонијским оркестром из Кристијансанда, Напуљском филхармонијом и Филхармонијом из Софије. Извела је британску премијеру Концерта за виолину и виолу Пендерецког са Џулијаном Рахлином и Краљевском северном симфонијом под управом Александра Џоела, и Штраусову поему „Дон Кихот“ са Борисом Андријановим и Руским националним оркестром под диригентском палицом Дмитрија Јуровског. Наступала је и са Московским солистима под диригентском палицом Јурија Башмета, као и Словеначком филхармонијом, Филхармонијом из Нице, Турку Филхармонијом и Московским виртуозима. Сара Мекелреви је дебитовала у Јапану са Краљевском северном синфонијом на фестивалу
„La Folle Journée“.
У истакнуте наступе камерне музике у 2021. години спадају наступи у: Сијану (Кина) са Мартом Аргерич, Квартетом Бетовен у Естерхази дворцу у Ајзенштату за Фестивал Златна јесен и Бaхове Голдберг варијације, које ће се изводити широм Европе. Наступала је у: бечком Музикферајну, Карнеги Холу, Кенеди центру, Сантори Холу, фестивалима: Прашко пролеће, Сион, Рахлин и пријатељи у Палми де Мајорки, Академији Кронберг, Дворцу Елмау, Фестивалу камерне музике у Отави и Фестивалу камерне музике Жанин Јансен. Као камерни музичар сарађује са уметницима као што су: Џулијан Рахлин, Жанин Јансен, Вилде Франг, Денис Кожухин, Итамар Голан, Андреас Отензамер, Миша Мајски, Николас Алштет, Борис Андријанов и Данијел Милер-Шот.
Као оснивач награђиваног гудачког квартета Линден, који је The Strad Magazine прогласио „углађеним, блиставим и оштрим“, путовала је интензивно по Северној Америци и Европи. Ансамбл је резиденцијални квартет на Универзитету Јејл, Инстититу за музику у Кливленду, на Универзитету у Ајови, и на Универзитету Ајдахо.
Квартет је често одржавао мајсторске курсеве, предавања, и едукативне представе широм Сједињених Америчких Држава и Канаде. Квартет Линден добио је златну медаљу и главну награду на неколико важних музичких такмичења, као и престижни New York Concert Artists Guild уговор о наступању.
Мекелреви је 2014. године основала Камерно музичко друштво Мексикa. Као уметнички директор, промовисала је водеће северноамеричке уметнике и обезбедила образовне програме за талентоване младе мексичке музичаре.
Сара Мекелреви је дипломирала и магистрирала музику на Институту за музику у Кливленду, где су јој ментори били Пол Кантор и Стивен Роуз. Потом је завршила дипломске студије у трајању од две године, на програму за гудачки квартет у резиденцији Школе за музику Универзитета Јејл под менторством Токијског гудачког квартета.
Она свира на виолини Фердинандо Галијани из 1791. и виоли Лоренцо Сториони из 1785.
Рођена у Литванији, Софи Рахлин је дипломирала клавир и дириговање на Санктпетербуршком конзерваторијуму. Од 1978. године са породицом се сели у Беч где предаје клавир и корепетицију на Конзерваторијуму Бечког приватног универзитета.
Поред тога што је клавирски сарадник бројних такмичења, као што су „Јан Сибелијус“ у Хелсинкију, „Краљица Елизабета“ у Бриселу, „Паганини“ у Ђенови, „Давид Ојстрах“ у Москви и бројних такмичења у Италији, Софи Рахлин углавном наступа као камерни музичар. Наступала је на концертима широм Европе, у Јапану, Русији, САД и другим.
Године 2008. Међународно такмичење виолиниста „Давид Ојстрах“ доделило јој је специјалну диплому за изузетну клавирску сарадњу.
Наступа на бројним фестивалима као што су они у Дубровнику, Бергену, Паризу, Бриселу, Ослу, Утрехту, Портогруару, Сиону са истакнутим партнерима као што су Јулијан Рахлин, Жанин Јансен, Јури Башмет, Миша Мајски, Итамар Голан, Мартин Фрост, Лоренс Пауер, Бечки виртуози и други.
Софи Рахлин је била део бројних радијских, телевизијских и ЦД продукција.
Године 2018. аустријско Министарство образовања доделило је Софи Рахлин званичну титулу „професора“.
Улазнице по цени од 1000 и 1500 динара се могу набавити онлајн на сајту Коларчеве задужбине, као и на благајни Коларца.