Прва од шест радионица у оквиру европског пројекта #synergy, са називом Финансирање класичне музике: Различите форме финансирања и начини за постизање финансијске самоодрживости, одржана је ове седмице у Љубљани. Поред стручне јавности и љубљанских институција културе, тима Фестивала Љубљана, радионицама су присуствовали и представници свих #synergy партнера: КоторАрта, иницијатора и главног координатора пројекта, Центра београдских фестивала, Дубровачких љетних игара, Шопен асоцијације из Приштине и организације Vox Baroque из Тиране.
Фестивали нису само култура, већ платформа за мноштво ствари. Сваки уложени евро у културу, вишеструко се враћа у буџет једне државе. Град Љубљана, рецимо, издваја преко 10% буџета за културу, истакао је у свом излагању Дарко Брлек, генерални и уметнички директор Фестивала Љубљана, који је уједно и био домаћин радионице.
О важности улагања, креирању добрих програма и подизању квалитета, као и примерима добре праксе, говорили су Андреј Драпал, консултант за менаџмент компаније Consensus, Блаж Першин, директор Музеја и галерија Града Љубљане, као и Тибор Михелич Сјед, генерални директор Словеначког омладинског театра.
Ова радионица је по први пут окупила и чланове истраживачког тима пројекта, који чине млади менаџери у култури из сваке од партнерских земаља. #synergy истраживачки тим учествоваће у наредном периоду на преосталих пет радионица пројекта и сумирати стечена сазнања и искуства у јединствену публикацију, својеврсни Водич за продукцију уметничке музике у нашем регону.
#synergy је међународни пројекат сарадње, инициран од стране КоторАрта и подржан на позиву Креативне Европе за подршку пројектима сарадње на Западном Балкану. Циљеви овог пројекта су усавршавање и повезивање културних радника, пре свега оних који се баве фестивалима и уметничком музиком, затим подстицање компоновања нових дела класичне музике инспирисаних локалном баштином свих земаља учесница у пројекту, као и увезивање и сарадња младих музичара, композитора и организација које се баве уметничком музиком на Западном Балкану. Током 3 године трајања, пројекат ће окупити 12 композитора, преко 50 младих музичара и менаџера у култури, организоваће се 6 семинара за професионалце у култури, 12 резиденција за композиторе на којима ће настати 12 нових дела инспирисаних културном баштином региона, али и саме Европе. Као велико финале пројекта, планирана је фестивалска турнеја која ће композиторе, нове композиције и младе музичаре представити на фестивалима широм Западног Балкана у лето 2023. године.