НОВОГОДИШЊИ ОПЕРСКИ ГАЛА КОНЦЕРТ
27. децембар, 20 часова
Сава центар
АМАРИЛИ НИЦА, сопран
РОСАНА РИНАЛДИ, мецосопран
ЛОРЕНЦО ДЕКАРО, тенор
СТЕФАНО МЕО, баритон
ОЛИВЕРА ТАСИЋ МЕРКУРИО, сопран
СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР И ХОР РТС
Диригент - БОЈАН СУЂИЋ
Програм
Ђузепе Верди: Аида - Тријумфални марш
Ђузепе Верди: Риголето- Cortigiani, vil razza dannata (Стефано Мео, баритон)
Сен-Санс: Самсон и Далила - Mon coeur (Росана Риналди, мецосопран)
Ђузепе Верди: Набуко - Хор Јевреја
Ђузепе Верди: Отело- Dio, mi potevi scagliar (Лоренцо Декаро, тенор)
Ђакомо Пучини: Едгар- Addio, mio dolce amor (Амарили Ница, сопран)
Ђузепе Верди: Трубадур - Хор цигана
Ђузепе Верди: Трубадур - Stride la vampa (Росана Риналди, мецосопран)
Ђузепе Верди: Трубадур - Il balen del tuo sorriso (Стефано Мео, баритон)
Ђузепе Верди: Трубадур - Mira, di acerbe lagrime, дует (Амарили Ница, сопран и Стефано Мео, баритон)
Ђакомо Пучини: Тоска- E lucevan le stelle (Лоренцо Декаро, тенор)
Ђузепе Верди: Магбет - Vieni! T'Affretta... Or Tutti Sorgete (Амарили Ница, сопран)
пауза
Жорж Бизе: Farandola
Жорж Бизе: Кармен- Habanera (Росана Риналди, мецосопран)
Жорж Бизе: Кармен- Votre toast (Стефано Мео, баритон)
Ђакомо Пучини: Мадам Батерфлај- Un bel di vedremo (Амарили Ница, сопран)
Ђакомо Пучини: Мадам Батерфлај- Tutti i fior, дует (Оливера Тасић Меркурио, сопран и Росана Риналди, мецосопран)
Ђакомо Пучини: Мадам Батерфлај- Хор Bocca chiusa
Ђакомо Пучини: Мадам Батерфлај- Оркестарски интерлудијум за трећи чин
Ђакомо Пучини: Девојка са запада - Ch’ella mi creda (Лоренцо Декаро, тенор)
Франческо Чилеа: Адриjана Лекуврер - Acerba voluttà (Росана Риналди, мецосопран)
Умберто Ђордано: Андреа Шеније - Nemico della patria (Стефано Мео, баритон)
Ђакомо Пучини: Тоска - Vissi d’Arte (Амарили Ница, сопран)
Ђакомо Пучини: Турандот - Nessun dorma (Лоренцо Декаро, тенор)
У сарадњи са Музичком продукцијом Радио-телевизије Србије и Сава центром, а уз подршку Италијанског института за културу у Београду.
У недељу, 27. децембра 2015. године, у Великој дворани Сава центра одржаће се новогодишњи оперски гала концерт на коме ће, поред Симфонијског оркестра и Хора РТС са диригентом Бојаном Суђићем, наступити звезде италијанске опере Амарили Ница - сопран , Росана Риналди - мецосопран, Лоренцо Декаро - тенор И Стефано Мео - баритон. Певачи који ће се као солисти појавити на овом посебном музичком догађају су велике звезде италијанских, европских и светских оперских сцена.
На програму ће бити најлепше италијанске оперске арије, дуети и ансамбли Вердија, Пучинија, као и популарна вокална музика.
Биће то велики празник оперске уметности у Београду, уочи Нове године 2016, на коме ће квартет врхунских италијанских уметника, школованих у најбољој традицији белканта и врсних тумача италијанског оперског репертоара, приредити прави новогодишњи ватромет најлепших бисера музичке литературе.
Концерт назван ЗВЕЗДЕ ИТАЛИЈАНСКЕ ОПЕРЕ организује Центар београдских фестивала – ЦЕБЕФ, у сарадњи са Музичком продукцијом Радио-телевизије Србије.
Улазнице се продају на благајни Сава центра и продајним местима ЕВЕНТИМ-а по ценама од 1000, 1200, 1500 и 1800 динара
Амарили Ница
Рођена је 1971. године у Милану. Веома млада победила је на такмичењу „Матија Батистини“ и дебитовала у Пучинијевој „Мадам Батерфлај“. Године 2001, након низа младалачких искустава, отпочела је каријеру на међународној сцени. Њен доминантни, али флексибилни глас, уз чврсту и рафинирану певачку технику, као и фино фразирање и изражене глумачке способности, омогућили су јој овладавање широким оперским репертоаром. Вокалне способности и очаравајућа појава учинили су Амарили Ницу једним од најпроминентнијих сопрана своје генерације на најпрестижнијим међународним позоришним и оперским фестивалима.
Наступала је у Ковент Гардену, Арени у Верони, берлинској Опери, венецијанском Феничеу, бечкој Националној опери...
Њен репертоар обухвата бројна врхунска остварења као што су Вердијева „Аида“, „Магбет“, „Набуко“, „Травијата“, „Трубадур“ и друге, Пучинијева „Тоска“, „Мадам Батерфлај“, „Манон Леско“ итд, Бизеова „Кармен“, Моцартов „Дон Ђовани“, „Фигарова женидба“ и многе друге.
Добитник је многих престижних награда, укључујући Пучинијеву награду из 2013, Вердијеву награду из 2013. итд.
Росана Риналди
Студирала је на Конзерваторијуму у Салерну. Године 2001. учествовала је у програму концерта „Верди 100“, којим је у Парми обележена стогодишњица Вердијеве смрти, под диригентском палицом Зубина Мехте, уз учешће великана као што су Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Барбара Фритоли и многи други. Наредне године дебитовала је у оперској роли Сузуки у „Мадам Батерфлај“ у римској Опери и Опери у Каљарију. Године 2003. узела је учешће у турнеји у Јапану са члановима миланске Скале, а певала је и на отварању сезоне Филхармоније у Верони.
Певала је у продукцијaма „Набука“ у римској Опери, „Риголета“ у Арени у Верони, „Мадам Батерфлај“ у Ђенови, „Отела“ у Напуљу, као и многим другим. Следе „Кармен“ и „Трубадур“ у Немачкој, „Мадам Батерфлај“ у Шпанији и венецијанском Феничеу, као и „Набуко“ у Арени у Верони.
Лоренцо Декаро
Дипломирао је на Конзерваторијуму у Барију – прво студије саксофона, а потом и певања. Каријеру је започео улогом Каварадосија у „Тоски“, а одмах потом учествује, с великим личним успехом, и на гала концерту Филхармоније у Верони. Био је финалиста Међународног певачког такмичења „Град Бреша 2006“.
Бриљирао је, такође, према унисоним оценама јавности и критике, и у улогама у Пучинијевој „Манон Леско“, Вердијевој „Аиди“, „Магбету“ и „Набуку“, Белинијевој „Норми“ итд. Учествовао је и у различитим концертним продукцијама, попут Франкове Мисе у А-дуру, Бетовенове Девете симфоније и многим другим.
Стефано Мео
Стефано Мео је млади баритон кога одликују таман, харизматичан вокал и изразита сценска енергија. Дипломирао је на Конзерваторијуму у Риму, а своју бриљантну каријеру започео је у римској Опери ролама у Пучинијевој „Тоски“, Вердијевом „Дон Карлу“ и другим.
Наступи који су обележили његову раскошну каријеру укључују улоге у Бизеовој „Кармен“, Маскањијевој „Кавалерији рустикани“, Вердијевом „Риголету“, Леонкаваловим „Пајацима“ итд. Такође, снимио је први комплетан запис Моцартове масонске музике.
Водеће диригентско име у српској музици, Бојан Суђић је шеф-диригент Симфонијског оркестра и Хора РТС и извршни и уметнички директор Музичке продукције РТС. Ради и као редовни професор и шеф Катедре за дириговање на Факултету музичке уметности у Београду, а 2015. године обележава тридесетогодишњицу професионалне диригентске каријере. Од самог почетка његов рад одликовали су изузетна ширина и разноврсност репертоара хорске, симфонијске и сценске музике, изванредна постигнућа у свим овим областима и бројна признања – почев од Прве награде на Југословенском такмичењу младих уметника у Загребу 1989, преко најзначајнијих професионалних признања у домаћој музици: награде на Међународној трибини композитора, годишње награде Удружења музичких уметника Србије, Награде града Београда, награде Златни беочуг, годишње награде часописа Музика Класика и других. Интензивно наступа на домаћим и иностраним сценама.
Од 1992. године је стални диригент Хора и Симфонијског оркестра РТС са којима је извео велики број хорских, симфонијских и вокално-симфонијских остварења светске и домаће баштине. Највећи број тих концерата снимљен је за радио и ТВ, а они су и основа обимне Суђићеве дискографије.
Од 1989. године сарађивао је интензивно и са Београдском филхармонијом. Оперском дириговању посветио се 1993. године, водећи оркестар Опере Народног позоришта у Београду, а у сезони 1999/2000 био је његов шеф-диригент. Генерални музички директор Опере био је 2004/2005.
Од 1998. године отпочиње ангажман као гост-диригент Краљевске опере у Стокхолму, да би се та сарадња продубила и довела га на место резиденцијалног диригента 2000. године. Са овим ансамблом остварио је више од 150 оперских и балетских представа. Плодну сарадњу остварио је и са ансамблом Хелсиншке националне опере. Као гост-диригент наступао је са преко четрдесет оркестара у региону и свету, попут Хелсиншке филхармоније, Новосибирске филхармоније, Турку филхармоније, Филхармоније УНАМ.
Симфонијски оркестар Радио-телевизије Србије (1937) делујe дуже од седам деценија, представља стуб музичке делатности радија и телевизије у Србији, али има и развијену концертну делатност и својим осмишљеним и ангажованим радом, наступима у Београду, широм Србије и у иностранству, значајно доприноси квалитету музичког живота, посебно неговањем српске музичке баштине. Ансамблом су, уз најзначајнија гостујућа диригентска имена, у својству шефа-диригента руководили најзначајнији музички посленици – Михајло Вукдраговић, први руководилац оркестра, потом Стеван Христић, Крешимир Барановић, Боривоје Симић, Младен Јагушт, Ванчо Чавдарски, Владимир Крањчевић, Милен Начев и Давид Порселајн. Од 2005. године уметнички директор и шеф диригент Оркестра је Бојан Суђић, који је своју уметничку каријеру управо и почео 1985. године радом са Хором РТС, а 1989. године са Симфонијским оркестром. Ансамбли Музичке продукције РТС су наступали на свим значајним фестивалима у Југославији и Србији, а остварили су и успешне турнеје у Енглеској, Италији, Француској, Аустрији, Немачкој, Швајцарској, Шпанији, Грчкој, Русији, Румунији, Мароку, Црној Гори и Хрватској.
Осим архивирања концертних снимака чији су програми углавном наменски конципирани, оркестар је остварио и велики број студијских снимака међу којима највише има композиција домаћих аутора (југословенских и српских) и савремене музике, а са домаћим солистима.
Симфонијски оркестар РТС је добитник најзначајнијих домаћих признања.
Поникао из богате традиције хорског певања, из самих темеља културе народа који је певајући чувао од заборава митове и легенде о свом постојању, Хор Радио-телевизије Србије огласио се првим концертом пре седам деценија и афирмисао као водећи професионални вокални ансамбл, признат широко ван граница своје земље. До пуне перфекције, о којој сведоче бројни критички осврти као и одушевљење верне публике, ансамбл је довео истрајни тридесетогодишњи рад са диригентом Боривојем Симићем на месту шефа-диригента.
Са значајних гостовања Хора РТС почетком седамдесетих година прошлог века, стизали су само похвални одјеци. Континуирано успешан рад са ансамблом настављају диригенти Младен Јагушт, Владимир Крањчевић и Бојан Суђић, негујући подједнако и искључиво хорску и вокално-инструменталну музику.
Хор РТС постиже изванредне успехе на бројним турнејама. Посебно се издвајају гостовања Хора РТС у Риму 1987, где је са Хором и Оркестром Академије Санта Ћећилија и диригентом Мстиславом Ростроповичем извео Ратни реквијем Бенџамина Бритна, а следеће године у Напуљу уз маестра Густава Куна и Оркестар Театра Сан Карло реализовао Вагнерову оперу Парсифал. Гостовања у Шпанији 1989. и 1991. године, уз Симфонијски оркестар РТС, представила су публици два капитална дела Ј. С. Баха – Божићни ораторијум и Пасију по Матеју.
Хор РТС добитник је многобројних признања, међу којима су Октобарска награда града Београда 1982. за извођење дела Стевана Ст. Мокрањца, као и Златни беочуг 1989. године. Хор и Симфонијски оркестар РТС исто признање добијају и 2007. године.